جی تی متریکس (gtmetrix) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بررسی و آنالیز سرعت سایت با GTMETRIX

 

سرعت سایت چیست؟

سرعت سایت یکی از معیارهای مهم و تاثیرگذار در بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو است. سرعت سایت به دو قسمت کلی سرعت بار گذاری صفحه یا سرعت پاسخگویی سرور می تواند تعریف شود. منظور از سرعت بارگذاری سایت، میزان زمانی است که محتوای یک صفحه از سایت به صورت کامل بارگذاری می شود و منظور از سرعت پاسخگویی سرور، میزان زمانی است که از هنگام درخواست مرورگر تا شروع ارسال دیتا از سمت سرور به طول می انجامد. هر چقدر که مدت زمان بارگذاری صفحات سایت کمتر باشد، سرعت سایت بیشتر است. در نتیجه کاربران رضایت بیشتری دارند و بیشتر در سایت می مانند و موجب بهبود رتبه سایت می شوند. جی تی متریکس یکی از ابزارهای عالی برای افزایش سرعت بارگذاری سایت است و به سئو سایت کمک زیادی خواهد کرد.

 

جی تی متریکس چیست؟

برای یافتن مشکلات مربوط به سرعت بارگذاری و رفع آن‌ها ابزارهای مختلفی وجود دارد که یکی از معروف‌ترین و پرمصرف‌ترین آن‌ها جی تی متریکس است که یکی از سرویس‌های دو شرکت بزرگ یاهو و گوگل است. جی‌تی‌متریکس به صورت کاملا دقیق وب‌سایت را مورد بررسی قرار می‌دهد و تحلیل‌های دقیقی را در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد. اندازه‌گیری دقیق سرعت سایت یک عامل حیاتی برای سایت می‌باشد. اندازه‌‌گیری سرعت سایت باید چندین بار در زمان‌های مختلف انجام شود و میانگینِ نتایجِ گرفته شده، سرعت واقعی سایت را نشان می‌دهد. به دلیل اینکه عملکرد وب سایت شما در طول روز با توجه به تعداد بازدید کننده‌ها و یا حتی استفاده از جعبه سرور در صورت مشترک بودن هاست تغییر خواهد کرد. اگر چه سرعت واقعی بارگذاری نشان داده شده در ثانیه در طول یک روز (یا حتی یک هفته) ممکن است تغییر کند؛ اما GTMetrix راهکارهای بسیار خوبی را برای چگونگی بالا رفتن سرعت وب سایت نشان می‌دهد که با گذشت زمان تغییر نخواهد کرد. اساس استفاده از GTMetrix  به صورت رایگان است و می‌توانید با مراجعه به سایت gtmetrix.com ، آدرس سایت مورد نظرتان را وارد کنید و بر روی دکمه Analyze کلیک کنید تا عملیات بررسی سایت شروع شود.

 

مزایای جی تی متریکس

جی تی متریکس به عنوان ابزاری برای بهینه سازی وب‌سایت ها و بهبود رتبه آن ها دارای مزایای زیر است:

۱- بررسی و آنالیز جزئیات سرعت بارگذاری سایت

۲- ارائه لیستی از مواردی که باعث کاهش سرعت بارگذاری سایت می شوند.

۳- ارائه راهکارهای مفید برای بهبود سرعت سایت با توجه به آنالیز صورت گرفته

۴- اطلاع رسانی از سرعت و نحوه بارگذاری بخش های مختلف سایت

۵- ارائه اطلاعات و آنالیز سایت به صورت روزانه، ماهانه و سالانه

 

بخش های مختلف جی تی متریکس


Performance scores

این بخش معیارهایی برای سنجش سرعت را ارائه می دهد و دارای دو بخش زیر است:

PageSpeed score :  نشان دهنده درصد بهینه بودن کدهای سایت است و هر چه میزان این درصد بالاتر باشد سایت شما بهینه تر است.

Yslow score : این بخش هم درصدی را نشان می‌دهد که بر اساس ابزار و استانداردهای یاهو برای سرعت بارگذاری سایت است. اگر وب‌سایت شما در این قسمت دارای امتیاز مناسبی نیست، توصیه می کنیم با یک برنامه‌نویس حرفه‌ای جهت بهینه‌سازی این مقادیر مشورت کنید تا بتوانید سرعت سایت تان را به حداکثر مقدار ممکن برسانید.


Page Detail

Page Load Time  : این قسمت، زمان بارگذاری کامل سایت بر حسب ثانیه را نشان می‌دهد.

Total Page Size : این قسمت حجم اصلی صفحه سایت که مورد بررسی قرار گرفته شده است را نشان می‌دهد.

Request  : این قسمت، تعداد درخواست‌های ارسالی به سرور برای بارگذاری قسمت های مختلف سایت را نشان می‌دهد. هر چه تعداد درخواست‌ها میان سرور و مرورگر کمتر باشد، فشار کمتری به سرور وارد می‌شود. در نتیجه سرعت بارگذاری سایت افزایش می‌یابد.


PageSpeed  و  Yslow

این قسمت اطلاعات به دست آمده از بررسی سایت با الگوریتم گوگل و یاهو را نشان می‌دهد. نتایج این قسمت توصیه‌هایی را برای بهتر شدن سرعت سایت ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر با دیدن این نتایج متوجه می‌شوید که چه عواملی باعث کندی و کاهش سرعت سایت تان شده است و می توانید آن ها را برطرف کنید. اصلاح این موارد در سئو سایت نقش مهمی دارد، به طور مثال Optomize image با ارائه راهکارهایی از شما می‌خواهد که حجم تصاویر سایت تان را بهینه کنید.


Waterfall

این قسمت یکی از مفیدترین قسمت های ابزار GTMetrix برای بررسی میزان سرعت وبسایت است که به صورت چارت‌هایی نتایج زمان صرف شده برای بارگذاری منابع، تصاویر، استایل‌ها و غیره را نشان می‌دهد.


Video

این قسمت، فایل‌های ویدئویی را از نظر سرعت و بهینه سازی سایت مورد بررسی قرار می‌دهد.


History

این قسمت یکی از بهترین ویژگی‌هاست زیرا به شما اجازه می‌دهد نتایج تست های مختلف بر روی یک صفحه را در فواصل زمانی مختلف در قالب یک نمودار مشاهده کنید.

 

مطالب مشابه:  ۱۰ نکته حیاتی در طراحی لوگو

بخش های مختلف PageSpeed در جی تی متریکس


Optimize Images

این بخش به شناسایی تصاویری که باعث افزایش زمان بارگذاری سایت تان می شود، کمک می کند و همچنین فایل کم حجم تصاویر سایت تان را در اختیارتان قرار می‌دهد و به این صورت، امکان تعویض تصاویر از حجم بالا به حجم پایین را برای شما آسان‌تر می کند.


Defer parsing of JavaScript

برای لود شدن یک صفحه، مرورگر باید تمام متن ها و تگ های <script> را تجزیه و بررسی کند، که همین امر موجب افزایش زمان بارگذاری یک صفحه از سایت می شود. با استفاده از این بخش می توانید به راحتی این فایل ها را کوچک (minimize) کنید. همانند بخش قبلی، جی تی متریکس فایل های کم حجم شده را در اختیار شما می گذارد، تا آن ها را جایگزین فایل های قبلی سایت خود کنید.


Leverage browser caching

شما به راحتی می توانید زمان بارگذاری صفحات سایت خود را کاهش دهید. استفاده از کش اهمیت بسیار زیادی دارد و به میزان قابل توجهی کارایی سایت شما را افزایش می دهد. به کمک فایل هایی که جی تی متریکس در این بخش برای شما قرار می دهد، زمان بارگذاری سایت خود را برای کسانی که بار دوم صفحه وب سایت شما را مشاهده می کنند، کاهش دهید.


Minify JavaScript

این بخش فایل‌های minify شده ی جاوا اسکریپت را در اختیار شما می‌گذارد و شما می‌توانید با جایگزین کردن این فایل‌ها با فایل‌های قبلی جاوا اسکریپت سایت خود، زمان سرعت بارگذاری صفحات سایت‌تان را کاهش دهید.


Minify HTML

در این بخش می‌توانید با استفاده از فایل‌های فشرده‌شده‌ی HTML که شامل کدهای inline JavaScript و CSS هستند، کمک زیادی به سرعت بارگذاری صفحات سایت خود داشته باشید.


Specify image dimenisons

مشخص کردن طول و عرض برای همه‌ی تصاویر موجب رندر شدن سریع‌تر (faster rendering) می‌شود. در حقیقت با استفاده از مشخص کردن ابعاد تصاویر در کدهای css می‌توانید از پیغام های پیشنهادی (recommendation)  این بخش جلوگیری کنید.


Specify a character set early

این بخش مربوط به تنظیمات کاراکترها در HTTP header و شناسایی آن ها می‌باشد. تنظیمات کاراکترها در سرورها باعث کاهش پردازش مرورگرها می‌شود. در این بخش، تنظیمات کاراکتر برای همه‌ی صفحات سایت‌تان در سرور تعریف خواهد شد، از تنظیمات تگ‌های meta http-equiv جلوگیری می‌شود و در نهایت باعث کاهش زمان بارگذاری صفحه می‌شود.


Remove query strings from static resources

بسیاری از پراکسی ها (proxies) مخصوصا مواردی که از نوع ورژن ۳ هستند، حتی در زمانی که به صورت علامت سوال (؟) در URL هستند، کش نمی‌کنند. برای فعال سازی کش پراکسی برای این گونه منابع، رشته های کوئری را از منابع مرجع به منابع استاتیک حذف کنید و به جای آن پارامترها را به نام فایل خود encode کنید.


Avoid bad requests

در این بخش می‌توانید لینک های شکسته (broken links) و یا خطاهای ۴۰۴ و یا ۴۱۰ را شناسایی کنید و از اتلاف وقت و درخواست های اضافی جلوگیری کنید.


Avoid landing page redirects

ریدایرکت به landing pages موجب تاخیر در بارگذاری صفحه می‌شود. در بسیاری از بخش‌ها ریدایرکت‌ها می‌توانند بدون اینکه تغییری در توابع آن صفحه داشته باشند، حذف شوند.


Enable gzip compression

کاهش حجم فایل‌های فرستاده شده از سمت سرور، باعث افزایش سرعت سایت می‌شود. در این بخش می‌توانید باعث کاهش سایز هر صفحه‌ای از سایت‌تان تا حدود ۷۰ درصد شوید که باعث افزایش سرعت صفحه‌ی سایت شما خواهد شد.


Enable keep-Alive

فعال کردن حفظ اتصالات HTTP یا اتصالات با دوام HTTP به اتصالات یکسان TCP به فرستادن و دریافت درخواست های متعدد HTTP اجازه می‌دهد. بنابراین، برای درخواست‌های بعدی زمان تاخیر کاهش می‌یابد.


Inline small CSS

یک جایگزین خوب برای CSS درون خطی (Inline CSS) ، ترکیب فایل‌های CSS خارجی (external CSS) است.


Inline small JavaScript

یک جایگزین خوب برای جاوا اسکریپت درون خطی (inline JavaScript) ترکیب فایل های جاوا اسکریپت خارجی (external JavaScript) است.


Minify CSS

فشرده سازی فایل های css به ذخیره‌ی تعداد بسیاری از بایت ها و افزایش سرعت دانلود و زمان اجرا کمک می‌کند. از این بخش برای جایگزینی فایل های فشرده‌ی css با فایل‌های قبلی css سایت استفاده می‌شود.


Minimize redirects

این بخش کمک می‌کند تا ریدایرکت‌های HTTP را از یک URL به URL دیگری برای کاهش RTTs  اضافی انتقال داده و زمان صرف شده را برای کاربران سایت به حداقل برسانید.


Minimize request size

نگه داشتن کوکی‌ها و درخواست عنوان کوچکی(Header) که امکان پذیر است، می‌تواند درخواست HTTP که متناسب با یک بسته واحد است، را تضمین کند. در حالت ایده آل، یک درخواست HTTP نباید فراتر از ۱ بسته برود.


Optimize the order of styles and scripts

کد جاوا اسکریپت می‌تواند محتوا و طرح صفحه‌ی وب را تغییر دهد، بنابراین مرورگر برای رندر هر محتوا، تگ‌های اسکریپت را تا زمانی که آن اسکریپت دانلود شود، تجزیه و اجرا و دنبال می‌کند. این بخش بهینه سازی اسکریپت‌های داخلی و خارجی موازی بهتری از دانلودها و سرعت زمان رندر مرورگر را ممکن می‌سازد.


Put CSS in the document head

حرکت بلوک های درون خطی استایل و متغیرهای (link) از بخش body که بخش head برای اجرای عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.


Serve resources from a consistent URL

این بخش برای استفاده و به کارگیری منابع URL منحصر به فرد، از بین بردن بایت های دانلودهای تکراری و RTTs اضافی بسیار مهم است.


Serve scaled images

به کارگیری و استفاده از اندازه مناسب تصاویر می‌تواند بایت بسیاری از داده‌ها را ذخیره کند و باعث بهبود عملکرد صفحه وب، به ویژه آن دسته از دستگاه های کم قدرت مثل (موبایل) شود.


Specify a cache validator

همه‌ی منابع استاتیک باید آخرین تغییرات داشته باشند، که این امر به مرورگرها اجازه ی دسترسی کامل به cach  را می‌دهد.


Combine images using CSS sprites

ترکیب تصاویر به چندین فایل کوچک تا جایی که استفاده از CSS برای کاهش تعداد گردش و تاخیر در دانلود دیگر منابع ممکن است، منجر به کاهش درخواست بالا و کاهش تعداد کل بایت ها توسط صفحه‌ی دانلود وب می شود.


Avoid CSS @import

استفاده از CSS@import در CSS خارجی می تواند تاخیر در حین زمان بارگذاری یک صفحه را افزایش دهد.


Prefer asynchronous resources

fetch  کردن منابع ناهمگام (غیر همزمان) مانع از مسدود شدن بارگذاری صفحه می‌شود.


Avoid a character set in the meta tag

این بخش، تنظیمات کاراکتر مشخص شده در متا تگ را نشان می‌دهد. مشخص شدن تنظیمات کاراکتر در متاتگ، پیش بینی دانلود در IE8 را غیر فعال می‌کند. برای بهبود دانلود برابر منابع، حرکت تنظیمات کاراکتر به تنظیمات محتوای HTTP یک نوعی از پاسخگویی Header است.


Specify a Vary Accept-Encoding header

خطاها (Bugs) در بعضی پراکسی‌های عمومی ممکن است به نسخه های فشرده ای از منابع خود به خدمت کاربرانی که فشرده سازی را پشتیبانی نمی‌کنند، منجر شود.

پذیرش کدگذاری (encoding)، header  را برای ذخیره پراکسی برای هر دو (فشرده و غیر فشرده) نسخه ای از منبع راهنمایی می‌کند.

 

مطالب مشابه:  پنج نکته درباره طراحی سایت های ضعیف

سخن آخر

اگر شما علاقه‌مند هستید تا یک سایت با سرعت بالا داشته باشید؛ نیازمند یک ابزار جامع برای سنجش سرعت تان هستید. GTMetrix این کار را به صورت کاملا دقیق و جامع برای شما انجام می دهد و به شما یک تصویر کامل از چگونگی عملکرد سایت تان را ارائه می‌دهد. فراموش نکنید که تنها نباید صفحه اصلی سایت خود را تست کنید، بلکه همه صفحات سایت را از مکان‌های مختلف تست کنید و بر روی کاهش زمان بارگذاری آن ها به جای به حداکثر رساندن درصدهای PageSpeed و YSlow تمرکز کنید. به طور کلی از GTMetrix می‌توان برای افزایش سرعت بارگذاری سایت؛ تجزیه و تحلیل سایت از نظر بهینه سازی تصاویر و … جهت بهینه‌سازی بهتر، مقایسه چندین سایت با یکدیگر، ارائه راهکارهای کاربردی در زمینه سئو سایت و… استفاده کرد.

 

درباره مهدی حامدی

برنامه نویس، طراح گرافیک و عاشق هنر

1 پاسخ به جی تی متریکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟
  1. ممنون مطلب خوبی بود


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

سلام دوست من!

از بخش محصولات ویژه‌ سایت هم دیدن کن!

محصولات جالبی آماده کردیم

به همراه تخفیف ویژه
{به مدت محدود}