داستانی یا واقعی

شاید خط و مرز دقیقی بین این دو نباشد. ولی تفاوت‌هایی دارند که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. انیمیشن بیشتر حالت داستانی و کارتونی دارد. شاید کارتون‌های معروفی مثل عصر یخ‌بندان، ریو، رینگو، زنبور زرنگ را تابه‌حال دیده باشید یا کارتون‌های قدیمی‌تری که قبلاً در تلویزیون پخش می‌شدند. ولی موشن گرافیک بیشتر روی انتقال مفهوم با تصاویر متمرکز شده است که اکثراً حالت دوبعدی یا فِلت در ایران رایج هستند و معمولاً مردم تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک را از روی تصاویر فِلت می‌شناسند.


شباهت پویانمایی و موشن گرافی

اولین شباهت آن‌ها استفاده از رنگ‌های متنوع، فونت، متن، موسیقی است. ولی با این‌حال تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک مشهود است که در ادامه بیشتر صحبت خواهم کرد.

 

سینمایی یا تبلیغاتی

انیمیشن بیشتر برای نشان دادن یک روایت و داستان و شخصیت‌های مختلف کاربرد دارد. برای همین به‌محض دیدن شخصیت‌های غیر زنده اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد انیمیشن است. برای همین، انیمیشن بیشتر در سینما و سرگرمی استفاده می‌شود. ولی تیزرهای موشن گرافیک بیشتر برای تبلیغات تجاری و بزرگ کردن یک برند ساخته می‌شوند. یعنی در کمترین زمان بیشترین تأثیر را بگذارد. و از داستان‌سرایی و حرف طول و دراز پرهیز شود.

 

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک بر اساس زمان نمایش

بزرگ‌ترین تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک در سینما است. شما هرگز برای دیدن یک فیلم ۲ ساعت به سینما نمی‌روید ولی شاید ساعت‌ها فیلم‌های کارتونی ببینید. اما تیتراژ ابتدای و انتهایی فیلم‌ها، زیرنویس‌ها، اعلان‌ها تقریبا همگی با تکنیک موشن گرافیک ساخته می‌شوند.

 

مطالب مشابه:  اهمیت طراحی ریسپانسیو سایت

سریالی

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک، از نظر سریالی و زنجیره‌ای بودن هم قابل‌بررسی است. انیمیشن را بیشتر در سریالی‌های تلویزیونی می‌بینید ولی موشن گرافیک را به صورت کوتاه و چند دقیقه‌ای که هیچ مفهوم ادامه‌داری را ندارد. درواقع تداوم و توالی، یکی دیگر از ملاک‌های تشخیص تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک است.

 

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک در هزینه تولید

هزینه تولید آن‌ها هم به‌شدت متفاوت‌اند. معمولاً برای ساخت یک فیلم یا سریال کارتونی میلیون‌ها تومان هزینه می‌شود و ماه‌ها زمان نیاز دارد تا زمانی کوتاه دقیقاً مطابق با سلیقه کارفرما تولید شود. ولی کار کردن با تصاویر دوبعدی خیلی نیاز به‌دقت ندارند. چون با دیدن یک نفری که در حال تکان داد دست خود است مفهوم را خیلی راحت متوجه می‌شوید. پس طراحی آن شخصیت خاص عملاً بیهوده است. پس ساختن تصاویر کارتونی آماده خیلی ارزان‌تر از ساختن شخصیت‌های سه‌بعدی حرفه‌ای است.

 

نتیجه‌گیری تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

در این مقاله به تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک پرداختیم. موارد ساختاری را تک‌به‌تک بررسی کردیم. اگر بخواهیم با یک نگاه متوجه تفاوت‌ها شویم کافی است به حالت دوبعدی یا سه‌بعدی آن‌ها دقت کنیم. همیشه تصاویر ساده دوبعدی با تعداد رنگ کم و زمان کوتاه، تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک را نشان می‌دهد.

 

درباره مهدی حامدی

برنامه نویس، طراح گرافیک و عاشق هنر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

سلام دوست من!

از بخش محصولات ویژه‌ سایت هم دیدن کن!

محصولات جالبی آماده کردیم

به همراه تخفیف ویژه
{به مدت محدود}